Daňové přiznání k dani z nemovitosti je třeba podat do konce ledna

on

|

views

and

comments

Všichni obyvatelé Bratislavy, kteří loni koupili, prodali, darovali, dostali do daru nemovitost, zkolaudovali rozestavěnou nemovitost musí do konce ledna podat daňové přiznání. Přiznání k dani z nemovitosti podávají jen ty fyzické a právnické osoby, kterým přibyla nemovitost, zda nastala změna oproti loňskému roku. TASR o tom informovali z bratislavského magistrátu.

Podání daňového přiznání se týká nových nemovitostí, změny vlastnických vztahů k původní nemovitosti, nebo v případě dědictví – rozdělení na nové spoluvlastníky.

„V případě dědictví se daňové přiznání podává do 30 dnů od právní moci rozhodnutí o dědictví. V případě bezpodílového vlastnictví manželů podává přiznání jen jeden z manželů. V případě spoluvlastníků podávají vlastníci daňové přiznání buď každý do výše svého podílu, nebo na základě dohody spoluvlastníků podá daňové přiznání jeden z nich,“ informuje hlavní město.

Poplatník si nemusí v přiznání k dani z nemovitosti sám vypočítávat daň z nemovitosti. Musí však uvést číslo parcely, orientační číslo a soupisné číslo u staveb, číslo bytu u bytů a hlavně výměru nemovitosti. \“Výpočet výše daně se odvíjí od sazby daně určené pro daný typ nemovitosti a její výměry. Údaje jsou uvedeny v listu vlastnictví k nemovitosti, v rozhodnutí odboru katastru nemovitosti či ve smlouvě, kterou nabyl nemovitost,\“ upřesnila samospráva.

Přiznání k dani z nemovitosti lze podat poštou i elektronicky. Mezi nejčastější chyby, kterých se poplatníci dopouštějí, jsou podle magistrátu chybějící podpis poplatníka, nevyplněné přilehlé pozemky i nesprávné zařazení nemovitosti u právnických osob.

Pokuta za nepodání daňového přiznání ve lhůtě je od pěti do 3000 eur podle závažnosti přestupku. Město upozorňuje, že do předmětu zdanění patří kromě bytových, nebytových prostor a pozemků také například objekty podzemních garáží, ambulantních stánků a přenosných trafostanic.

Rozhodnutí o vyměřené dani z nemovitosti posílá město občanům v průběhu května a června. Daň je splatná do 30 dnů od nabytí právní moci rozhodnutí. Sazby daně v roce 2022 se neměnily.

Více informací získá veřejnost na webové stránce města Bratislava.

Share this
Tags

Must-read

Maloobchodní tržby v Itálii v listopadu klesly

Maloobchodní tržby v Itálii v listopadu 2021 v meziměsíčním srovnání nečekaně klesly, poprvé od července. Informoval o tom v úterý statistický úřad ISTAT. Konkrétně se...

Partners Investments spravuje již více než 400 milionů

Bratislava 11. prosince (TASR/OTS) - Hranici 400 milionů eur pod správou překročila společnost PARTNERS INVESTMENTS ještě koncem loňského roku. Tímto výsledkem se zařadila na...

Společnost Billa postaví do konce roku nový centrální sklad

Společnost Billa na Slovensku postaví do konce letošního roku v Seredi svůj nový centrální sklad. Celkové investice do výstavby areálu na zelené louce o...
spot_img

Recent articles

More like this