Vyhlídky na oživení globální ekonomiky jsou pochmurné

on

|

views

and

comments

Vyhlídky na oživení globální ekonomiky jsou pochmurné. Ukázal to nejnovější průzkum Světového ekonomického fóra (WEF), podle kterého jen jeden z 10 respondentů očekává zrychlení globálního hospodářství.

Průzkumu se zúčastnilo přibližně 1000 odborníků a světových lídrů. Respondenti ve výroční zprávě o rizicích, kterou WEF zveřejnil v úterý, označili změnu klimatu za nebezpečí číslo jedna, zatímco narušení sociální soudržnosti, krizi živobytí a zhoršování duševního zdraví označili za rizika, která vzrostly nejvíce od začátku pandemie onemocnění COVID-19.

Zpráva o globálních rizicích se obvykle zveřejňuje před každoročním elitním zimním setkáním generálních ředitelů a světových lídrů ve švýcarském lyžařském středisku Davos. Akce se však již druhý rok po sobě odložilo pro onemocnění COVID-19. Světové ekonomické fórum však příští týden stále plánuje několik virtuálních setkání.

„Globální lídři se musí spojit a zaujmout koordinovaný přístup, aby zvládli neutuchající globální výzvy a vybudovali si odolnost před další krizí,“ řekla výkonná ředitelka WEF Saadia Zahidi.

Průzkum odhalil, že extrémní počasí je považováno za největší riziko z krátkodobého hlediska a selhání opatření v oblasti klimatu ve střednědobém a časovém dlouhodobém horizontu dva až deset let.

Dosažení dohody na klimatické konferenci OSN COP26 v listopadu loňského roku bylo dobrou zprávou, která si získala široké uznání, jakož i ponechání vyhlídek na omezení globálního oteplování na 1,5 stupně Celsia. Mnohé z téměř 200 států na loňské konferenci v Glasgowě však chtěly odejít s dalšími cíli. Klimatické změny už totiž přispívají k extrémnějším projevům počasí.

„Neschopnost jednat v oblasti klimatických změn by mohla snížit globální hrubý domácí produkt (HDP) o jednu šestinu a závazky přijaté na COP26 stále nestačí k dosažení cíle 1,5 stupně Celsia,“ řekl Peter Giger, šéf skupiny pro rizika v Curych Insurance, která pomohla sestavit zprávu.

Ke stávajícím výzvám (změna klimatu a pandemie koronaviru) se přidávají také kybernetická bezpečnost a vesmír, které představují nová rizika pro globální ekonomiku, uvedlo v úterý WEF ve zprávě.

Zpráva WEF poukazuje na čtyři rizikové oblasti – kybernetickou bezpečnost, neřízený klimatický přechod, migrační tlaky a konkurenci ve vesmíru.

Vyhlídka na start 70.000 satelitů v nadcházejících desetiletích, kromě vesmírné turistiky, zvyšuje riziko kolizí a narůstajícího množství odpadu ve vesmíru v důsledku nedostatečné regulace. „Kdo vládne vesmíru?“ zeptala se Carolina Klintová, vedoucí oblasti řízení rizik pro kontinentální Evropu v pojišťovacím makléři Marsh, který také pomáhal s vypracováním zprávy.

concept of economic recovery after the fall due to the covid 19 coronavirus pandemic. Double exposure of financial graph. Businessman pointing graph corporate future growth plan on dark blue

WEF se sídlem v Ženevě však minulý měsíc odložil letošní lednové zasedání na polovinu roku 2022 pro rychlé šíření varianty omikron.

Na zprávě spolupracovali Curych Insurcnace, Marsh McLennan a jihokorejská SK Group s univerzitami v Oxfordu a Pennsylvánii a Singapuru.

Share this
Tags

Must-read

Máme Bonusový Kalendář a v tom jsme vyjímeční

Jen na málo českých online casinech se budeš za jakýchkoliv okolností cítit tak dobře jako na forbescasino.cz. Rozumíme, možná ti to zní jako samochvála,...

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří v souvislosti se širokým spektrem jejich pozitivních účinků. Které to jsou? Co jsou kanabinoidy a jaký...

Zálohy OSVČ v roce 2024: Víte, kolik máte platit?

Ať už jako OSVČ teprve začínáte, nebo se tímto způsobem už nějakou dobu úspěšně živíte, nemine vás pravidelná platba záloh. Zpočátku může být trochu...
pr články

Recent articles

More like this