Uplynulý rok byl pro investory úspěšný a výnosově nadprůměrný

on

|

views

and

comments

Uplynulý rok byl pro investory nesmírně úspěšný a výnosově nadprůměrný. Podle společnosti Across Private Investments globální akciové trhy zaknihovaly zisk téměř 20 %. Globální dluhopisové trhy byly deformovány uvolněnou politikou centrálních bank a skončily se ztrátou – 1%.

„Třetí nohu“ dotvářely alternativní investice, které sekundovaly akciím se ziskem téměř 15 %. I po odečtení inflace, která na Slovensku činila pět procent, si investoři nejen ochránili kapitál, ale také ho rozšířili.

Hlavní událostí, která by měla podle společnosti ovlivnit trh v roce 2022, bude normalizace měnové politiky. Znamená to, že centrální banky po dvou letech od vypuknutí pandemie nového koronaviru končí se stimulačními balíčky a snižují objemy nakupovaných státních dluhopisů. Snižuje se tištění peněz. Centrální banky vyhlásily „otevřený boj“ s rostoucí inflací, kterou budou brzdit zmiňovaným vypnutím nákupů státních dluhopisů a v USA se dokonce dočkají růstu úrokových sazeb.

Inflace by měla poklesnout ve druhé polovině roku. Inflace atakovala maxima za několik desítek let, a to v Evropě i v USA. Značná část byla hnána narušenými dodavatelskými řetězci, které se neobnovily během roku a více či méně zužovaly podnikatelské subjekty. To se promítalo do cen vstupních komodit nebo výrobních surovin a rostly náklady. Firmy je následně promítaly do cen finálního zboží a služeb, což se projevilo na již zmíněné inflaci.

Podle údajů společnosti je ale pravděpodobné, že hlavní část růstu cen komodit a vstupních nákladů už mají lidé za sebou. Chystaná opatření centrálních bank budou rovněž brzdit poptávkovou stranu ekonomiky, což by se mělo projevit zpomalením ekonomiky. Na druhé straně se inflace začne dostávat více k dvouprocentnímu cíli centrální banky.

Zároveň by se měl vytratit bazický efekt. Při zjišťování inflace se porovnává leden roku 2022 s lednem loňského roku. Pokud se však budou porovnávat ceny ve druhé polovině roku 2022 s loňským rokem, kdy už byly vysoké, jejich meziroční změna nebude tak dramatická. To ovšem za předpokladu, že by komodity dále rapidně nerostly. Tento bazický efekt sám o sobě pomůže srazit inflaci ke dvěma procentům, aniž by měl na tom kdosi svůj podíl.

Také bude pokračovat zelená transformace v podobě ESG investic, které zažívají rostoucí trend.

Share this
Tags

Must-read

Virtuální kancelář šetří náklady a nabízí možnost adresy k vašemu podnikání

Rádi byste začali podnikat a činnost, kterou se chystáte vykonávat, můžete provádět z domova, či je nutné abyste byli v terénu? Pak vás možná zajímá, zda...

Prodej firmy: Svěřte fungující firmu zkušeným lidem

Pokud už nechcete pokračovat s vedením firmy, pak nastal čas na prodej firmy. Nemusí se jednat o špatnou věc. Na trhu totiž čekají lidé,...

Kde se vyplatí investovat peníze v letošním roce

Přijít ke zjištění, jak investovat peníze, abyste si efektivně vybudovali zajímavý příjem, může být někdy skutečnou výzvou. V digitálním věku určitě netrpíme nedostatkem informací o...
pr články

Recent articles

More like this