Nálada v malých podnicích v USA se v závěru roku mírně zlepšila

on

|

views

and

comments

Nálada v malých podnicích ve Spojených státech se v závěru loňského roku mírně zlepšila. Obavy z vysoké inflace a nedostatku zaměstnanců jsou nadále vysoké, problémy v dodavatelském řetězci se však podle firem postupně zmírňují. Poukázal na to v úterý zveřejněný průzkum Národní federace nezávislých podnikatelů (NFIB).

Index optimismu malých podniků, který sestavuje NFIB, vzrostl v prosinci o 0,5 bodu na 98,9 bodu. Náladu zlepšily zejména signály zmírňování problémů v dodavatelském řetězci. Podle průzkumu Institutu pro řízení zásob (ISM) z minulého týdne podniky potvrdily zlepšení situace v dodávkách během prosince.

Problémem zůstává pokračující výrazný růst cen. Podle nejnovějšího průzkumu NFIB zhruba 22 % majitelů malých firem uvedlo, že inflace je pro ně stále největším problémem. V listopadu se takto vyjádřilo zhruba 18 % vlastníků malých podniků.

Průzkum NFIB zároveň ukázal, že 49 % majitelů firem uvedlo, že nedokáže zaplnit volná pracovní místa. I v tomto ukazateli se tak počet podniků oproti listopadu zvýšil.

Zhruba 48 % vlastníků malých podniků zvýšilo v prosinci mzdy, což je o čtyři procentní body více a nejvyšší podíl za 48 let. Zhruba třetina oslovených majitelů malých firem plánuje zvýšit mzdy v příštích třech měsících.

Share this
Tags

Must-read

Maloobchodní tržby v Itálii v listopadu klesly

Maloobchodní tržby v Itálii v listopadu 2021 v meziměsíčním srovnání nečekaně klesly, poprvé od července. Informoval o tom v úterý statistický úřad ISTAT. Konkrétně se...

Partners Investments spravuje již více než 400 milionů

Bratislava 11. prosince (TASR/OTS) - Hranici 400 milionů eur pod správou překročila společnost PARTNERS INVESTMENTS ještě koncem loňského roku. Tímto výsledkem se zařadila na...

Společnost Billa postaví do konce roku nový centrální sklad

Společnost Billa na Slovensku postaví do konce letošního roku v Seredi svůj nový centrální sklad. Celkové investice do výstavby areálu na zelené louce o...
spot_img

Recent articles

More like this