Nálada v malých podnicích v USA se v závěru roku mírně zlepšila

on

|

views

and

comments

Nálada v malých podnicích ve Spojených státech se v závěru loňského roku mírně zlepšila. Obavy z vysoké inflace a nedostatku zaměstnanců jsou nadále vysoké, problémy v dodavatelském řetězci se však podle firem postupně zmírňují. Poukázal na to v úterý zveřejněný průzkum Národní federace nezávislých podnikatelů (NFIB).

Index optimismu malých podniků, který sestavuje NFIB, vzrostl v prosinci o 0,5 bodu na 98,9 bodu. Náladu zlepšily zejména signály zmírňování problémů v dodavatelském řetězci. Podle průzkumu Institutu pro řízení zásob (ISM) z minulého týdne podniky potvrdily zlepšení situace v dodávkách během prosince.

Problémem zůstává pokračující výrazný růst cen. Podle nejnovějšího průzkumu NFIB zhruba 22 % majitelů malých firem uvedlo, že inflace je pro ně stále největším problémem. V listopadu se takto vyjádřilo zhruba 18 % vlastníků malých podniků.

Průzkum NFIB zároveň ukázal, že 49 % majitelů firem uvedlo, že nedokáže zaplnit volná pracovní místa. I v tomto ukazateli se tak počet podniků oproti listopadu zvýšil.

Zhruba 48 % vlastníků malých podniků zvýšilo v prosinci mzdy, což je o čtyři procentní body více a nejvyšší podíl za 48 let. Zhruba třetina oslovených majitelů malých firem plánuje zvýšit mzdy v příštích třech měsících.

Share this
Tags

Must-read

Virtuální kancelář šetří náklady a nabízí možnost adresy k vašemu podnikání

Rádi byste začali podnikat a činnost, kterou se chystáte vykonávat, můžete provádět z domova, či je nutné abyste byli v terénu? Pak vás možná zajímá, zda...

Prodej firmy: Svěřte fungující firmu zkušeným lidem

Pokud už nechcete pokračovat s vedením firmy, pak nastal čas na prodej firmy. Nemusí se jednat o špatnou věc. Na trhu totiž čekají lidé,...

Kde se vyplatí investovat peníze v letošním roce

Přijít ke zjištění, jak investovat peníze, abyste si efektivně vybudovali zajímavý příjem, může být někdy skutečnou výzvou. V digitálním věku určitě netrpíme nedostatkem informací o...
pr články

Recent articles

More like this