Na financování rodičovského bonusu máme 5 zdrojů a jeden dodatečný

on

|

views

and

comments

Ministerstvo práce, sociálních věcí a rodiny (MPSVR) SR vidí financování rodičovského bonusu v pěti zdrojích. Řekl to ministr práce Milan Krajniak (Jsme rodina) během úterní tiskové konference. Většinou jde o úspory v Sociální pojišťovně (SP), ale dodatečný rezervní zdroj vidí ministr iv oddlužení nemocnic, k čemuž se Slovensko zavázalo v plánu obnovy.

Největším zdrojem financování rodičovského bonusu v roce 2023, odkdy by měl začít platit, je zlepšení výběru pojistného v SP od ekonomicky aktivního obyvatelstva. Výběr se zlepšoval už i za rok 2021. Na číslech ministr ilustroval, že zatímco rozpočet na rok 2021 počítal s výběrem pojistného ve výši 9,311 miliardy eur, skutečný výběr byl 9,555 miliardy eur. Je to o 244 milionů eur více za loňský rok. Rozpočet v roce 2021 v rámci prognózy na rok 2023 počítal s výběrem pojistného ve výši 9,003 miliardy eur, v roce 2022 to již bylo 9,390 miliardy eur. Což je o 387 milionů eur více, avšak ministr hovoří o konzervativním odhadu, který počítá s vyšším než odhadovaným výběrem pojistného od ekonomicky aktivních lidí v roce 2023 o 310 milionů eur.

Druhým zdrojem financování rodičovského bonusu je podle ministra úspora výdajů SP o 140 milionů eur, a to díky novele zákona o sociálním pojištění z roku 2020 a dalším opatřením v SP.

Dalším zdrojem financování jsou pandemické změny v demografické struktuře obyvatelstva Slovenska. V roce 2023 se bude pro úmrtí vyplácet o 200 milionů eur méně na starobních důchodech.

SP také bude mít i dodatečné příjmy z toho, že se zavedly odvody ze 13. a 14. platů v novele zákona o sociálním pojištění, a ministr očekává další peníze iz dynamických efektů vyplácení rodičovského bonusu. Hovoří o dodatečných příjmech z výběru daně z přidané hodnoty (DPH) ve výši 15 %, tedy v roce 2023 by šlo zhruba o 82 milionů eur.

Jak shrnul Krajniak, rodičovský bonus bude v roce 2023 vyžadovat náklady maximálně ve výši 550 milionů eur. Zmíněné zdroje jsou ve výši 758 milionů eur, tedy je zde rezerva ve výši 208 milionů eur. Ministr však vyzdvihl i další dodatečný rezervní zdroj, a to oddlužení nemocnic, k čemuž se Slovensko zavázalo v plánu obnovy. Celkový dluh nemocnic vůči SP je na úrovni přes 300 milionů eur. Ty by se do pokladny SP měly dostat v letech 2022 a 2023.

Krajniak také naznačil, že do jednání s koaličními partnery o rodičovském bonusu se pouští s devíti návrhy, jak by se měl realizovat náběh na rodičovský bonus. Nastínil, že rodičovský bonus by mohl mít nějaký strop, už zavedení takového stropu by podle ministra ušetřilo desítky milionů eur.

Share this
Tags

Must-read

Maloobchodní tržby v Itálii v listopadu klesly

Maloobchodní tržby v Itálii v listopadu 2021 v meziměsíčním srovnání nečekaně klesly, poprvé od července. Informoval o tom v úterý statistický úřad ISTAT. Konkrétně se...

Partners Investments spravuje již více než 400 milionů

Bratislava 11. prosince (TASR/OTS) - Hranici 400 milionů eur pod správou překročila společnost PARTNERS INVESTMENTS ještě koncem loňského roku. Tímto výsledkem se zařadila na...

Společnost Billa postaví do konce roku nový centrální sklad

Společnost Billa na Slovensku postaví do konce letošního roku v Seredi svůj nový centrální sklad. Celkové investice do výstavby areálu na zelené louce o...
spot_img

Recent articles

More like this