Ekonomika eurozóny bude v příštích dvou letech růst rychleji než USA

on

|

views

and

comments

Americká investiční banka očekává, že hrubý domácí produkt (HDP) eurozóny letos stoupne o 4,4 % a HDP Spojených států o 3,5 %. V příštím roce by eurozóna měla expandovat o 2,5% a USA o 2,2%.

Pokud jsou krátkodobé vyhlídky eurozóny problematické, region má stále „větší prostor pro růst“, uvedl hlavní ekonom Goldman Sachs pro Evropu Sven Jari Stehn. V rozhovoru pro CNBC poukázal na dva faktory, které podporují růst v Evropě.

Negativní vliv protiepidemických restrikcí je podle něj slabší než v loňském roce. Vlády v eurozóně zatím i přes novou vysoce nakažlivou variantu omikron koronaviru nezavedly tvrdé lockdowny, proto ekonomika v regionu nezaznamenala v prvních týdnech 2022 žádný výraznější šok.

Navíc fiskální politiky v eurozóně zřejmě zůstanou stimulační iv letošním roce na rozdíl od toho, co prognózují někteří experti pro USA, uvedl Stehn. Dodal, že eurozóna je v tomto směru výjimkou.

Vlády eurozóny v příštích letech totiž investují peníze z plánu obnovy Evropské unie (EU). Uvolňování těchto peněz v EU bylo zahájeno koncem roku 2021 a bude pokračovat i během letošního roku, pokud budou provedeny klíčové reformy.

Experti však pochybují, zda se něco podobného povede i v USA. Investiční plán amerického prezidenta Joea Bidena v objemu 1,8 bilionu USD (1,59 bilionu eur) je ohrožen a není jasné, zda ho Kongres schválí.

Dalším faktorem je měnová politika. Evropská centrální banka (ECB) totiž letos ještě úplně nestáhne monetární pobídky, i když její nouzový pandemický program nákupu dluhopisů se už chýlí ke konci.

„Růst v USA se musí zpomalit, aby se inflace nakonec snížila někde na úroveň kolem dvou procent,“ uvedl hlavní ekonom Goldman Sachs Jan Hatzius. Dodal, že inflace v eurozóně také vzrostla, ale méně než v USA, proto ECB je klidnější a nemusí spěchat s ukončováním monetárních pobídek.

Share this
Tags

Must-read

Maloobchodní tržby v Itálii v listopadu klesly

Maloobchodní tržby v Itálii v listopadu 2021 v meziměsíčním srovnání nečekaně klesly, poprvé od července. Informoval o tom v úterý statistický úřad ISTAT. Konkrétně se...

Partners Investments spravuje již více než 400 milionů

Bratislava 11. prosince (TASR/OTS) - Hranici 400 milionů eur pod správou překročila společnost PARTNERS INVESTMENTS ještě koncem loňského roku. Tímto výsledkem se zařadila na...

Společnost Billa postaví do konce roku nový centrální sklad

Společnost Billa na Slovensku postaví do konce letošního roku v Seredi svůj nový centrální sklad. Celkové investice do výstavby areálu na zelené louce o...
spot_img

Recent articles

More like this