Ekonomika eurozóny bude v příštích dvou letech růst rychleji než USA

on

|

views

and

comments

Americká investiční banka očekává, že hrubý domácí produkt (HDP) eurozóny letos stoupne o 4,4 % a HDP Spojených států o 3,5 %. V příštím roce by eurozóna měla expandovat o 2,5% a USA o 2,2%.

Pokud jsou krátkodobé vyhlídky eurozóny problematické, region má stále „větší prostor pro růst“, uvedl hlavní ekonom Goldman Sachs pro Evropu Sven Jari Stehn. V rozhovoru pro CNBC poukázal na dva faktory, které podporují růst v Evropě.

Negativní vliv protiepidemických restrikcí je podle něj slabší než v loňském roce. Vlády v eurozóně zatím i přes novou vysoce nakažlivou variantu omikron koronaviru nezavedly tvrdé lockdowny, proto ekonomika v regionu nezaznamenala v prvních týdnech 2022 žádný výraznější šok.

Navíc fiskální politiky v eurozóně zřejmě zůstanou stimulační iv letošním roce na rozdíl od toho, co prognózují někteří experti pro USA, uvedl Stehn. Dodal, že eurozóna je v tomto směru výjimkou.

Vlády eurozóny v příštích letech totiž investují peníze z plánu obnovy Evropské unie (EU). Uvolňování těchto peněz v EU bylo zahájeno koncem roku 2021 a bude pokračovat i během letošního roku, pokud budou provedeny klíčové reformy.

Experti však pochybují, zda se něco podobného povede i v USA. Investiční plán amerického prezidenta Joea Bidena v objemu 1,8 bilionu USD (1,59 bilionu eur) je ohrožen a není jasné, zda ho Kongres schválí.

Dalším faktorem je měnová politika. Evropská centrální banka (ECB) totiž letos ještě úplně nestáhne monetární pobídky, i když její nouzový pandemický program nákupu dluhopisů se už chýlí ke konci.

„Růst v USA se musí zpomalit, aby se inflace nakonec snížila někde na úroveň kolem dvou procent,“ uvedl hlavní ekonom Goldman Sachs Jan Hatzius. Dodal, že inflace v eurozóně také vzrostla, ale méně než v USA, proto ECB je klidnější a nemusí spěchat s ukončováním monetárních pobídek.

Share this
Tags

Must-read

Virtuální kancelář šetří náklady a nabízí možnost adresy k vašemu podnikání

Rádi byste začali podnikat a činnost, kterou se chystáte vykonávat, můžete provádět z domova, či je nutné abyste byli v terénu? Pak vás možná zajímá, zda...

Prodej firmy: Svěřte fungující firmu zkušeným lidem

Pokud už nechcete pokračovat s vedením firmy, pak nastal čas na prodej firmy. Nemusí se jednat o špatnou věc. Na trhu totiž čekají lidé,...

Kde se vyplatí investovat peníze v letošním roce

Přijít ke zjištění, jak investovat peníze, abyste si efektivně vybudovali zajímavý příjem, může být někdy skutečnou výzvou. V digitálním věku určitě netrpíme nedostatkem informací o...
pr články

Recent articles

More like this