Členské země EU se o týden později vyjádří k návrhům taxonomie v energetice

on

|

views

and

comments

Členské země EU by měly do středy (12. 1.) předložit Evropské komisi zpětnou vazbu k jejímu návrhu na taxonomii, tedy klasifikaci energetických zdrojů, která za určitých podmínek označuje i jadernou energii a plyn jako „zelené energie“. Brusel však reakci členských zemí posouvá na konec příštího týdne, uvedl v úterý týdeník Politico.

V závěru roku 2021 Komise prostřednictvím aktu v přenesené pravomoci zveřejnila návrh na označení jaderných elektráren a zemního plynu za „zelené“ zdroje, které mohou být financovány ze zdrojů EU vyčleněných na přechod k uhlíkově neutrálnímu hospodářství. Taxonomie má zároveň posloužit investorům a tvůrcům politik při rozhodování o tom, které investice mohou označit za udržitelné.

Politico na své webové stránce připomněl, že vlády členských zemí se měly původně do středy vyjádřit k návrhu o zařazení plynu a jádra k udržitelným zdrojům energie. Avšak termín 12. ledna byl posunut na 21. ledna.

Mluvčí eurokomise to podle Politico vysvětlil tím, že je „přirozené“, pokud členské země dostanou trochu více času na reakci a dodal, že 12 dní na odpověď je zřejmě málo.

Návrh na taxonomii rozdělil členské země na dva tábory, podle Politico však bude důležité, jak se k této otázce postaví Německo. Nová vláda čelí vnitřním sporům pro plány klasifikovat jadernou energii jako klimaticky přátelskou. Ministryně životního prostředí Steffi Lemkeová ze strany Zelených jasně naznačila, že s návrhem Bruselu nesouhlasí. Německo se však podle nejmenovaných zdrojů může zdržet hlasování o delegovaném aktu, čímž neurazí jednoho z vládních koaličních partnerů a zároveň dosáhne svého skutečného cíle – klasifikovat plyn, který je fosilním palivem, jako udržitelný zdroj energie.

Share this
Tags

Must-read

Maloobchodní tržby v Itálii v listopadu klesly

Maloobchodní tržby v Itálii v listopadu 2021 v meziměsíčním srovnání nečekaně klesly, poprvé od července. Informoval o tom v úterý statistický úřad ISTAT. Konkrétně se...

Partners Investments spravuje již více než 400 milionů

Bratislava 11. prosince (TASR/OTS) - Hranici 400 milionů eur pod správou překročila společnost PARTNERS INVESTMENTS ještě koncem loňského roku. Tímto výsledkem se zařadila na...

Společnost Billa postaví do konce roku nový centrální sklad

Společnost Billa na Slovensku postaví do konce letošního roku v Seredi svůj nový centrální sklad. Celkové investice do výstavby areálu na zelené louce o...
spot_img

Recent articles

More like this